EKO tým a školní parlament
Jedním z pilířů našeho vzdělávacího programu je i budování aktivního a odpovědného přístupu našich žáků tak, aby v budoucnu přijímali svou roli aktivního občana ve společnosti. Přijímali plnou odpovědnost za své jednání, usilovali o zlepšování vztahů ve svém okolí, udržování a ochranu přírodního bohatství, projevovali soucit a empatii ke slabším a potřebným. Tyto hodnoty ve škole posilujeme také činností školního EKO týmu a žákovského parlamentu.
EKO TÝM


Ekotým v naší škole vznikl v roce 2018, od té doby se stal nedílnou součástí života školy. Každý rok se najde parta nadšených dětí, které věří, že dokážou měnit své bezprostřední okolí k lepšímu. A když změní něco k lepšímu ve svém okolí nyní, jsou na nejlepší cestě věřit si a činit rozhodnutí, která budou mít třeba ještě větší rozsah a dopad, v jejich dospělém životě.
Mezinárodní program Ekoškola v České republice běží pod záštitou vzdělávací organizace Tereza. Ve školním roce 2021/22 jsme se vydali na Zelenou cestu mezinárodního programu Ekoškoly, uspěli a získali certifikaci.
Obhajoba vlajky ve školním roce 2024/2025
Na jaké téma se vrhnout? Voda, energie, diverzita, doprava nebo snad prostředí školy?
Členové Ekotýmu zrevidovali minulá témata, kterými se Ekotým zabýval a zjistil značné nedostatky v rámci již probrané kapitoly – vznik a třídění odpadů. Volba tématu tedy byla jasná – odpady.
Během 7kroků (metodický návod) jsme prošli školu od shora dolů a zjistili a zapsali faktický stav košů a zrevidovali jejich obsah. Odhadli jsme produkci celkového objemu komunálního odpadu za měsíc a odhad porovnali s reálnými čísly z agendy školy. Zjistili jsme, kde ještě, kromě tříd, odpad vzniká a navrhli opatření, která by mohla produkci odpadů snížit. Důležitým krokem je informovanost ostatních a komunikace nejen se spolužáky, ale i vedením a provozními zaměstnanci. Pokud chceme uspět, musíme všichni táhnout za jeden provaz a být důslední.
Během analýzy školy se děti dostaly do míst, o kterých doposud neměly ani ponětí. Díky průzkumu zjistily, kde končí odpadní jídlo z jídelny, jak to u gastrokompostéru nevábně voní a nebo že ve druhém patře teče z kohoutku chlazená perlivá voda. Právě tuto novinku zavedla škola pro děti 2. stupně jako opatření proti pořizování nápojů v jednorázových plastových lahvích.
Ekotýmáci si kromě práce hrají, sportují, posilují důvěru v týmu nebo spolu posnídali. Aktuální činnost a dílčí výstupy všech aktivit zveřejňujeme na Eko-nástěnce a sociálních sítích školy.
ŠKOLNÍ PARLAMENT
Školní parlament funguje ve škole od roku 2018. Tvoří ho zvolení zástupci z řad žáků a žákyň pátých až devátých tříd. Schůzky parlamentu probíhají jednou týdně pod vedením dvou koordinátorů (pedagog a školní psycholog).
Školní parlament hraje důležitou roli v životě školy, a to nejen jako platforma pro vyjádření názorů studentů, ale i jako prostor, kde se děti učí základům demokracie v praxi. Naši žáci si díky účasti v parlamentu trénují dovednosti, které jsou v demokratické společnosti nepostradatelné. Členové parlamentu ukazují spolužákům, jak je důležitá respektující a otevřená komunikace a současně se stávají prostředníky pro komunikaci mezi studenty a vedením školy. Sbírají nápady od spolužáků, diskutují s vedením školy, obracejí se na různé úřady ve městě.
Parlament se také aktivně podílí na přípravě a organizaci velkých školních akcí, což podporuje spolupráci mezi studenty. Jedním z nejvýznamnějších zájmů školního parlamentu je charita. Dalším důležitým bodem je spolupráce školního parlamentu s Ekotýmem. Děti se tak podílejí na aktivitách, které podporují udržitelný rozvoj a pomáhají zvýšit zájem o ochranu naší planety. Tímto způsobem si žáci uvědomují důležitost ekologických problémů a aktivně se zapojují do jejich řešení. Součástí činnosti parlamentu jsou také assembly, které několikrát za školní rok připravují. Na těchto setkáních shrnují svou činnost a dávají všem možnost vyjádřit se k fungování parlamentu. Tím podporují otevřenou diskusi a zapojují do procesu všechny studenty.
Vybrané akce školního parlamentu:
- charitativní sbírky, např. ve spolupráci s Diakonií Broumov, organizací Chrti v nouzi, pro Klub nemocných cystickou fibrózou nebo pro nemocného
chlapce
- akce Kniha napříč generacemi: mezigenerační setkání seniorek a dětí na téma knihy a technologie ve výuce (ve spolupráci s knihkupectvím Beletrio)
- hlasování o podobě školního zvonění
- simulace voleb prezidenta republiky
- spolupráce s Ekotýmem na akci Den Země (osvěta veřejnosti o zodpovědném chování k planetě)
- pomoc při organizaci projektu Magická zeď (oprava a výzdoba staré zdi sousedního hřiště)
- organizování Talent Show v rámci zahradní slavnosti školy